Jak dobrać płytki do małej łazienki

płytki łazienkowe w kolorze białym

Nawet niewielka łazienka może być przyjemna wizualnie i funkcjonalna – właściwie dobrane płytki odgrywają tu kluczową rolę.

Funkcje wyboru

Zastanawiając się nad projektem łazienki o ograniczonej powierzchni, ceramikę należy dobrać tak, aby ukrywała niedoskonałości pomieszczenia, a nie je podkreślała. Ponieważ asortyment płytek w sklepach jest praktycznie nieograniczony, zawężamy wybór w oparciu o następujące kryteria: wielkość i fakturę płytek, sposób montażu, styl i paletę. Również przy wyborze warto wziąć pod uwagę powierzchnię i kształt łazienki.

Rozmiar płytki

Wielkość elementów okładzinowych ma kluczowe znaczenie, ponieważ od tego zależy postrzeganie proporcji pomieszczenia. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydają się małe płytki. Tutaj jednak trzeba pamiętać o ważnej zasadzie: aby powierzchnia pomieszczenia wydawała się większa, przestrzeń nie może być wizualnie podzielona. Dlatego stosując ceramikę o małym formacie (od 1,5 x 1,5 cm do 10 x 10 cm) zrezygnuj z modnej kontrastowej fugi – lepiej zamaskować szwy, a nie podkreślać kolorowych zdobień i wielu kolorów. Monochromatyczna mozaika pomoże powiększyć wizualnie łazienkę. A żeby uniknąć „efektu basenu” i nie męczyć oczu, lepiej połączyć małe mozaiki z ceramiką o średnim lub dużym formacie.

Średnie płytki

Płytki o standardowych wymiarach nie przeciążają przestrzeni i są łatwe w montażu. Popularne formaty to 20×20 cm, 50×20 cm, 30×30 cm i 30×60 cm, możesz dobrać wykończenie pasujące do kształtu pomieszczenia tak, aby dopasować ich proporcje: jeśli łazienka jest długa, to dobrze będzie w niej wyglądać prostokątna płytka, w łazience o odpowiednich proporcjach – kwadrat.

Duże płytki

Wbrew pozorom możliwe jest też zastosowanie dużych płytek ceramicznych. Należy jednak trzymać się następujących zasad. Jeśli użyjesz fugi ton w ton lub ułożysz panele metodą bezszwową, uzyskasz ten sam efekt monolitycznej powierzchni. Podobnie jak w przypadku mozaik, płytki wielkoformatowe dobrze komponują się z innymi formatami – ta technika uatrakcyjni przestrzeń, a duże płytki nie zamienią łazienki w „małe pudełko”.

Opcje stylizacji

W małym pomieszczeniu układ płytki jest elementem kluczowym. Najłatwiejszą i najbezpieczniejszą opcją jest układanie proste bez przesunięcia, gdzie elementy układane są w rzędzie jeden pod drugim, równolegle do podłogi. Jeśli płytki są prostokątne, lepiej ułożyć je poziomo – aby pomieszczenie wydawało się szersze i obszerniejsze. Jeśli chcesz „rozciągnąć” pomieszczenie i podnieść sufit, możesz to zrobić w pionie. Nie ma potrzeby układania płytek w ten sposób na całym obwodzie – można zastosować akcenty lub położyć je pionowo na części ścian.

mała łazienka

Kolor płytki

Jasne płytki w małej łazience to świetne rozwiązanie, ale nie jedyne. Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych opcji, wybierz beżowe, mleczne, niebieskawe płytki. A jeśli chcesz zastosować oryginalne rozwiązanie, możesz urozmaicić płytki ornamentami lub wybrać ciemniejsze, lub jaśniejsze odcienie. Wybierz błyszczące tekstury. Gładkie i lśniące, lustrzane płytki, nadadzą przestrzeni małej łazienki odrobinę przewiewności. Jest tylko jedno „ale”: płytki o błyszczącej fakturze wymagają nieco częstszej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *