Idziemy do dentysty – jak należy się przygotować?

ząbek na żółtym tle

Może się wydawać, że pytanie o to, jak przygotować się do wizyty w gabinecie dentystycznym, jest stawiane przede wszystkim przez rodziców małych dzieci. Tymczasem okazuje się, że również osoby dorosłe odczuwają ogromnym niepokój na myśl o tym, że przyjdzie im stanąć przed lekarzem, który krytycznie oceni stan ich uzębienia. Wielu dorosłych unika wizyty u stomatologa odczuwając irracjonalny strach przed tym, co może mieć miejsce w trakcie jej trwania. Warto więc poznać kilka prostych zasad, dzięki którym zwiększy się szansę na jej prawidłowy przebieg.

Po pierwsze – zadbajmy o higienę jamy ustnej

Jeśli zdecydowaliśmy się na wizytę u dentysty dlatego, że ból zębów utrudnia nam funkcjonowanie, musimy liczyć się z tym, że ocena ich stanu nie będzie prostym zadaniem. Często taka wizyta jest jeszcze bardziej stresująca i boleśniejsza jedynie dlatego, że lekarz musi na samym początku usunąć obecny w zakamarkach zębów brud. Warto ułatwić mu to zadanie. Jeśli sami starannie wyszczotkujemy zęby przed wizytą, z pewnością zrobimy to delikatniej niż specjalista. Będziemy też mogli poświęcić na tę czynność znacznie więcej czasu, dzięki czemu zyskamy szansę na podejście z większą delikatnością do miejsc szczególnie wrażliwych.

Tu warto pamiętać, że dbanie o właściwą higienę jamy ustnej nie może ograniczać się jedynie do szczotkowania zębów. Przed wizytą u dentysty dobrze jest również umyć język wykorzystując w tym celu tylną stronę szczoteczki i wyczyścić starannie przestrzenie międzyzębowe. Te potrafią być szczególnie problematyczne, wskazane jest więc zaopatrzenie się w nić dentystyczną, aby uporać się z tym zadaniem.

Po drugie – zapewnij sobie komfort psychiczny

Przed pierwszą wizytą często uginają się nam nogi. Jesteśmy więc skłonni odwołać ją z dowolnego powodu, który właśnie przyszedł nam do głowy. Pokusa jest silna, jeśli więc obawiamy się konsekwencji, jakie może za sobą pociągnąć, najlepszym rozwiązaniem wydaje się unikanie myślenia o czekającym nas wydarzeniu. Godziny poprzedzające wizytę nie są najlepszym momentem na czytanie opowieści pacjentów, którzy uczestniczyli w nieudanych zabiegach. Jeśli więc nie mamy na nie planów, zróbmy coś, co sprawi nam przyjemność. Może być to zjedzenie smacznego posiłku, spotkanie z przyjaciółką albo wypad do galerii na drobne zakupy. Sami wiemy najlepiej, co sprawi nam przyjemność, a w dniu wizyty nie musimy sobie niczego odmawiać.

ząbeczki

Po trzecie – skompletuj dokumentację medyczną

Dentysta na pewno będzie chciał lepiej poznać nie tylko nasze zęby, ale również nas samych. Warto więc przygotować się do wizyty pod względem merytorycznym. Jeśli mamy już za sobą leczenie stomatologiczne, zadbajmy o to, aby zabrać na spotkanie z lekarzem dokumentację medyczną. Poszukajmy też zdjęć rentgenowskich zębów, które były już leczone, o ile nimi dysponujemy. Przypomnijmy sobie również, gdzie się leczyliśmy i co sprawiło, że kiedyś stawiliśmy się w gabinecie lekarskim. Dzięki tego typu informacjom lekarz zdobędzie pewne wyobrażenie na temat naszych problemów i będzie mógł skuteczniej nieść pomoc.

Warto też pamiętać, że lekarz dentysta nie może ignorować naszego ogólnego stanu zdrowia. Podczas pierwszej wizyty dostarczmy mu spis leków, które przyjmujemy regularnie. Starajmy się też wyczerpująco odpowiadać na pytania o inne choroby, z którymi się zmagamy, w tym zwłaszcza na pytania o ewentualne alergie i problemy z krzepliwością krwi.