Sprawdzamy poziom tuszu w drukarce – jak sprawdzić poziom tuszu

pojemniki z tuszem

Podczas eksploatacji drukarki materiały szybko są wykorzystywane, w końcu przychodzi ten moment, aby wymienić wkład. Nietrudno sobie wyobrazić, mając do wydrukowania ważny dokument nagle drukarka przestaje drukować, a my wpadamy w złość i jednocześnie bezradność, jeśli w porę nie uzupełniliśmy zapasów wkładów do drukarek. Tu z pomocą przychodzi nam monitorowanie poziomu tuszu w zbiorniczkach. Powstaje pytanie, w jaki sposób to zrobić?

Regularne kontrolowanie poziomu tuszu jest ważne z wielu powodów, poziom tuszu warto sprawdzać nie tylko w sytuacjach „kryzysowych”, ale każdego dnia monitorować ich zawartość. Pamiętając, że czym więcej drukujemy, tym częstotliwość sprawdzania powinna być większa, czasem nawet dwa razy w ciągu dnia. W pewnym momencie możemy z tego uczynić nawet swoje hobby – mówiąc z uśmiechem.

Drukarki zazwyczaj informują nas o tym, że zbliża się czas wymiany tuszu na inny. Jednak taki komunikat nie zawsze jest czytelny i gdy dużo drukujemy, możemy go przegapić.

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić poziom tuszu w drukarce jest sygnalizacja oprogramowania urządzenia. Oprogramowanie może sygnalizować brak tuszu poprzez wyskakujący komunikat na ekranie laptopa, ale również na ekranie urządzenia drukującego. Dzisiaj niemalże wszystkie drukarki posiadają ekran LCD, za pomocą którego można sterować działaniem drukarki. W starszych urządzeniach takiego ekranu możemy nie uświadczyć.

wnętrze tuszu

Poziomy tuszu można sprawdzać na bieżąco, za pomocą narzędzi udostępnianych na ekranie LCD panelu drukarki. Przykładowo w drukarkach HP możemy zobaczyć piękną wizualizację pojemników, wraz z oznaczeniem poziomu tuszu każdego z nich. Praktyka pokazuje jednak, że to oznaczenie nie jest w 100% precyzyjne. Wystarczy wyjąć pojemnik, potrząść nim lekko, włożyć ponownie, a komunikat o niskim poziomie tuszu zniknie, co dowodzi, że czujniki w drukarkach nie są perfekcyjne.

Dobrym i najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie poziomu tuszu w drukarce jest zakup pojemników transparentnych, gdzie ewidentnie widać wlany w cardridge tusz. Tutaj nie możemy się pomylić w oszacowaniu, widzimy wszystko czarno na białym. Niestety wadą tego rozwiązania jest konieczność otwierania pokrywy urządzenia. Częste otwieranie klapy drukarki może również doprowadzić z czasem do uszkodzenia elementów zatrzaskowych lub też przedostawać się do jej wnętrza zanieczyszczeń, kurzu, pary wodnej itd. Decydując się na ten typ sprawdzenia trzeba postępować ostrożnie i przede wszystkim wiedzieć, jak to prawidłowo zrobić – niedomknięcie pokrywy może skutkować niemożnością drukowania lub doprowadzić do szybszej degradacji głowicy drukarki (poprzez przedostawanie się do niej zanieczyszczeń z zewnątrz).

Niestety transparentne pojemniki to nie jest standard wśród producentów zamienników do drukarek, które powszechnie znajdziemy w sklepach internetowych z tuszami, wielokrotnie oferowane są wkłady wyłącznie nieprzeźroczyste, co opisaną metodę weryfikacji stawia pod dużym znakiem zapytania.

Po czym jeszcze poznać, że zbliżamy się do niskiego poziomu tuszu w drukarce? Jednym z objawów kończącego się wkładu do drukarki są wyblakłe wydruki. Wyblakły wydruk nie zawsze oznacza koniec środka drukującego, ale jest to najczęstszy zwiastun konieczności wymiany pojemnika z tuszem. Jeśli chcemy sprawdzić poziomy poszczególnych pojemników, wystarczy w Libre Office lub innym edytorze tekstu stworzyć kilka linijek tekstu, dla każdej przypisać inny kolor, odpowiednio czarnym, czerwonym, niebieskim i żółtym. Są to podstawowe kolory, z których składane są wszystkie inne barwy. Jeśli po przeprowadzeniu wydruku kontrolnego zauważysz, że któraś z linijek jest niewyraźna, kolor wyblakły, to może świadczyć, że dany pojemnik z tuszem jest już na wykończeniu. Takie wydruki próbne można robić raz w tygodniu, a jeśli częściej drukujemy i wiemy, że w danym dniu będziemy dużo drukować, to sprawdzamy poziom na bieżąco.

Podane powyżej sposoby na sprawdzenie są uniwersalne, można je zastosować do niemalże każdej współczesnej drukarki.