Jak prawidłowo mierzyć śruby lub wkręty?

przybornik montera

Jednym z częstszych problemów, które dają o sobie znać dopiero po zakupie wkrętów i śrub, jest ten związany z ich rozmiarem. Gdy przystępujemy do pracy z tymi elementami złącznymi orientujemy się, że nie są one wcale tymi, których potrzebujemy. Co gorsza, okazuje się, że sami jesteśmy temu winni, bo to przecież właśnie my nie wymierzyliśmy ich we właściwy sposób. Warto dowiedzieć się zatem, jak przeprowadzić proces mierzenia i jakich błędów z nim związanych unikać.

Mierzenie śrub – od czego zacząć?

Bez względu na to, z jakim rodzajem śruby mamy do czynienia, składa się ona z trzech elementów. Posiada określoną długość, a jej gwint ma zarówno średnicę, jak i skok. Na podkreślenie zasługuje to, że trudno mówić o parametrach mających mniejsze lub większe znaczenie. Nasze zaniedbania w tym zakresie przyczynią się do znaczącego pogorszenia się estetyki łączenia. Może się też okazać, że cały układ nie będzie działał prawidłowo. Ryzykowna jest nie tylko zbyt krótka, ale i zbyt długa śruba. Ta pierwsza źle spaja elementy, co z czasem prowadzi do ich rozczepienia. Zbyt długa zwykle przebija się na zewnątrz, a to zwiększa ryzyko pojawienia się korozji.

Mierzenie śruby – najważniejsze wskazówki

Jeśli mierzenie śruby ma się odbywać we właściwy sposób, musimy mieć świadomość tego, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego narzędzia. Jeśli więc mamy do dyspozycji linijkę lub zwykłą miarkę, trudno liczyć na pomiar, który będzie czymś innym niż tylko pomiarem orientacyjnym. Czasem nawet jedna dziesiętna milimetra może mieć znaczenie, nic więc dziwnego, że do profesjonalnych pomiarów zwykle jest wykorzystywana suwmiarka. Plusem suwmiarki jest prosta obsługa, a także to, że łatwo można za jej pomocą sprawdzić każdy z elementów śruby. Mierząc śruby warto też pamiętać, że w przypadku łbów płaskich warto skoncentrować się przede wszystkim na pomiarze ich trzpienia. Sytuacja zaczyna się komplikować przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z łbami stożkowatymi. W takim przypadku najlepiej sprawdzać całą długość złącza.

narzędzia

Jak korzystać z suwmiarki?

Sposób korzystania z suwmiarki nie zawsze jest taki sam. Kluczowe znaczenie ma więc to, jakiego rodzaju śruby i wkręty są poddawane pomiarom. Szczególnie często pomiar dotyczy śrub trapezowych, warto więc pamiętać, że w takim przypadku obejmuje się je w całości głównymi ramionami suwmiarki. W podobny sposób należy postępować także wtedy, gdy pracuje się z wkrętami posiadającymi stożkowy łeb. Pomiar średnicy śrub jest uważany za dość trudny, jednak i z nim można sobie poradzić stosunkowo szybko. Tu przydaje się pamiętanie o tym, jak duże znaczenie ma szerokość zwojów. Najlepiej ustawić więc ten element prostopadle do prowadnicy.

Osoby zatrudnione w specjalistycznej hurtowni z pewnością będą w stanie zaprezentować nam prawidłowy sposób mierzenia śrub i wkrętów. Tam też można zaopatrzyć się w elementy złączne o mniej i bardziej popularnych parametrach. Hurtownia oferuje je w imponującej liczbie. Zwraca też na siebie uwagę jako miejsce, w którym elementy te są dostępne w przystępnych cenach.

Tekst powstał przy współpracy z www.alamet-zamocowania.pl – hurtownią śrub, wkrętów, nakrętek, gwoździ i innych podobnych wyrobów.

1 thought on “Jak prawidłowo mierzyć śruby lub wkręty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *