Biurko dla nastolatka – jak wybrać odpowiednie?

uczy się przy biurku

Wybór biurka młodzieżowego nie powinien ograniczać się do znalezienia najładniejszego modelu. Biurko do nauki powinno być przede wszystkim wygodne i praktyczne. Czym kierować się kupując ten mebel dla swojego dziecka?

Odpowiedni rozmiar

Biurko do pokoju nastolatka nie może być zbyt małe. Musi się znaleźć na nim miejsce na laptopa lub komputer, a także przestrzeń do rozłożenia książek i nauki. Najlepiej wybierać biurka o kształcie prostokątnym, a nie kwadratowym. Biurka z kwadratowym blatem są zwykle zbyt małe, by można było się przy nich swobodnie uczyć. Dłuższy prostokątny blat zapewnia miejsce również na oświetlenie, które w czasie nauki jest bardzo istotne. Rekomendowana długość blatu to 120 cm. Taki mebel powinien być także odpowiednio wysoki, by nastolatek miał miejsce na nogi. Biurko warto dostosować do wzrostu dziecka. Jeśli jest to zakup, który ma posłużyć przez długie lata lepiej zdecydować się na wyższe biurko, do którego będzie można dopasować fotel o regulowanej wysokości. Dobrym wyjściem są także biurka z możliwością regulacji wysokości blatu.

Szafki i schowki

Nastolatek spędza przy biurku dużo czasu – zarówno podczas nauki, realizowania swoich pasji, jak i odpoczynku przy komputerze. Dlatego mebel ten powinien być nie tylko dobrej jakości, ale również zapewniać mu wygodę. Szuflada i szafka pod biurkiem na pewno się przydadzą, by dziecko mogło trzymać w nich książki i rzeczy, które musi mieć pod ręką w trakcie nauki. Im więcej schowków tym łatwiej udaje się utrzymać porządek w pokoju, co w przestrzeni nastolatka jest szczególnie istotne z punktu widzenia rodziców. Niektóre biurka posiadają również podwyższenia w postaci półek, dzięki którym jeszcze łatwiej utrzymać porządek. Ponadto takie meble są także bardziej designerskie, co z pewnością doceni każdy młody człowiek. Warto dostosować biurko przede wszystkim do potrzeb nastolatka. Jeśli korzysta on z komputera stacjonarnego najlepiej poszukać biurka z wysuwanym blatem na klawiaturę lub półką, na której będzie można ją ukryć. Jest to natomiast zbędne w przypadku młodych ludzi korzystających z laptopów.

studentka

Konsultuj z nastolatkiem

Wybierając młodzieżowe biurko nie można zapominać o tym, kto ma z niego korzystać. W końcu to dziecko spędzi przy nim najwięcej czasu, więc jego komfort i zadowolenie są najważniejsze. Uwzględnij uwagi nastolatka i wspólnie wybierzcie to co mu się spodoba. Nie próbuj na siłę przepychać własnych argumentów i decydować o tym w jakiej przestrzeni Twoje dziecko będzie spędzać codziennie długie godziny. Jego zadowolenie z kupionych mebli z pewnością pomoże w zmotywowaniu się do nauki, a w końcu każdy rodzic chce tego dla swojego dziecka. Poza tym kto nie chce, by jego nastolatek po prostu dobrze czuł się w swoim pokoju i chciał wracać do domu? Obecnie na rynku można znaleźć tak wiele mebli, że bez problemu znajdziemy biurko, które będzie zarówno designerskie, jak i funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem są biurka narożne, które świetnie wyglądają i zapewniają wygodę. Takie meble dobrze sprawdzają się szczególnie na mniejszych przestrzeniach, gdzie ciężko zmieścić długi prostokątny blat.

Postaw na jakość

Kiedy już decydujesz się kupić biurko młodzieżowe, nie oszczędzaj na nim jeśli tylko masz taką możliwość. Twoje dziecko będzie spędzać przy nim dużo czasu, więc powinno być ergonomiczne i stabilne. Jeśli wybierzesz solidny i dobrze wykonany mebel to możesz mieć spokój na kilka lat, bo biurko bez problemu tyle przetrwa nawet przy codziennym i intensywnym użytkowaniu. Chcąc kupić naprawdę dobre biurko, zwróć uwagę czy ma ono panel z tyłu. Wspiera on konstrukcję i zapewnia stabilność. Jeśli Twój nastolatek ma młodsze rodzeństwo to tym bardziej warto postawić na jakość. Wówczas może ono przejąć po nim biurko.

Wybór biurka dla nastolatka wcale nie należy do najtrudniejszych. Warto pamiętać tylko o zwróceniu uwagi na kilka detali, postawieniu na solidną konstrukcję oraz jakość materiałów, a przede wszystkim kierować się gustem swojego dziecko – w końcu to ono będzie spędzać przy nim dużą część swojego czasu.