Komputer stacjonarny do pracy – jaki wybrać?

wnętrze komputera

Bez względu na wykonywaną profesję, do każdej pracy biurowej niezależnie czy pracujemy we własnej firmie czy też na rzecz pracodawcy niezbędny jest komputer, który stanowi podstawowe narzędzie pracy. Aby wykonywać swoje codzienne obowiązki w satysfakcjonujący sposób dobrze jest aby sprzęt, na którym pracujemy był w pełni sprawny i dostosowany pod konkretne cele
a jednocześnie aby też nie był kolosalnie drogi.

Z pewnością ciężko będzie kupić komputer typowo przeznaczony pod nasze służbowe zadania bowiem jeszcze na tą chwilę rynek technologiczny nie jest aż tak szeroko rozwinięty aby dysponował konkretnymi modelami dostosowanymi tylko i wyłącznie pod dane stanowisko pracy. Niemniej jednak na tak duży wybór pecetów z pewnością można jego poszukiwania zawęzić do pewnej grupy w zależności od naszych potrzeb. W skład prac biurowych mogą wchodzić przeróżne czynności związane z obsługą dokumentacji, księgowością, sprzedażą internetową oraz wiele innych. Niemniej jednak pewne jest, że nie potrzebujemy do nich mocnych komputerów z najwyższej półki. Warto za to zwrócić uwagę aby wybrany sprzęt był ekonomiczny posiadający nowoczesny procesor, dzięki któremu wykonywana przez nas praca będzie niezwykle komfortowa.

Godnym polecenia do pracy biurowej jest procesor Intel Core i3 10100, którego budowa oraz posiadane parametry w postaci 4 rdzeni i 8 wątków z pewnością zapewni wystarczającą wydajność do pracy w biurze. 8GB to zalecana ilość pamięci RAM w  komputerze co jest dość istotnym elementem dla pracy biurowej, taka ilość bez problemowo umożliwia otwieranie wszystkich potrzebnych aplikacji oraz programów. Mniejsza ilość pamięci również umożliwi korzystanie z komputera jednak otwarcie zbyt wymagających plików może stanowić już wtedy problem dlatego nie warto ryzykować.

Ostatnim determinującym czynnikiem przy wyborze komputera jest również dysk – w tej kwestii nie ulega wątpliwości, że dysk SSD to zdecydowanie najlepszy wybór. Wynika to przede wszystkim z wydajności jaką oferuje, która przekłada się na czas otwierania programów czy innych używanych dokumentów a także błyskawiczne wczytywanie danych co jest niezwykle cenione przez użytkowników zwłaszcza w pracy gdzie czas jest dla każdego cenny. Dobrze jest wybrać dysk SSD o pamięci chociaż 250GB a jednym z najbardziej polecanych modeli jest ADATA SU800 256 GB.

składanie komputera stacjonarnego

Wyżej wymienione elementy to wytyczne, którymi warto się kierować przy wyborze komputera stacjonarnego do pracy biurowej o charakterystycznych stanowiskach. Jeśli jednak wykonywana praca wiążę się z montowaniem filmów bądź zbliżonymi w tej tematyce obowiązkami  to parametry jakie wyżej wspomniano będą już nie wystarczające aby wykonywać praca  odbywała się w satysfakcjonujący sposób. W dziedzinie filmowej podstawowe znaczenie stanowi procesor, którego ilość posiadanych rdzeni wpływa znacznie na czas tworzenia obrazów komputerowych w jedną całość. AMD Ryzen 7 3700X  to  jeden z najczęściej wybieranych i cieszących się dobrymi ocenami procesor przez  montażystów filmowych czy klipowych.

Kolejnym ważnym czynnikiem mających wpływ na czas renderowania filmów ma karta graficzna dlatego godnym wyborem będzie np. Nvidia – seria RTX 2000 lub 3000, z kolei do mniejszych zleceń klipowych wystarczy GeForce RTX 2060. W kwestii montażu wszystko zależy tak naprawdę do jakiego rodzaju projektu potrzebny jest komputer, dlatego warto określić zakres swoich działań przed zakupem bowiem ma to kluczowe znaczenie.

Do zwykłych filmów o rozmiarze do kilku GB wystarczający będzie komputer o pamięci RAM wynoszącej do 32GB. Jeśli jednak naszym celem są filmy o rozdzielczości 4K warto wybrać sprzęt posiadający pamięć do 64GB lub nawet 128 GB. Jest różnica prawda? Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o dysk SSD gdzie przy montowaniu filmów zalecane są dyski NVMe o pojemności 1 TB a także dobrze jest posiadać dysk twardy o pojemności 2-8 TB, który będzie stanowił magazyn dla powstałych klipów.

Jak widać komputer stacjonarny do pracy biurowej może być różny, wszystko tak naprawdę zależy od wykonywanych obowiązków dlatego tak ważne jest aby dostosować go w jak największym stopniu. Dzięki temu osiągniemy pełne zadowolenie i satysfakcję z wykonywanej na co dzień pracy. Różnica wśród komputerów widoczna nie tylko jest w jego parametrach ale przede wszystkim w jego kosztach. Do zwyczajnej pracy biurowej gdzie korzystamy z pakietu Office oraz nieobciążających system programów kupimy komputer nawet do 2000tys. Jeśli chodzi o montaż filmów i podzespoły jakie wymagane są przez  komputer aby mógł w pełni sprostać wymaganiom i wykonywać pracę w należyty sposób koszt komputera może osiągnąć nawet pięciokrotność tej kwoty.

Artykuł napisany przez pracowników firmy Optima MD z Częstochowy, która zajmuje się naprawą laptopów i ultrabooków, komputerów i urządzeń peryferyjnych. Firma Optima MD świadczy usługi dla firm, osób prywatnych i instytucji publicznych.